۱۲۶ سال تاریخ رولند گاروس

رولند گاروس دومین گرند اسلم سال و بخشی از میراث کشور فرانسه است. از حدود ۱۲۶ سال قبل شروع به کار کرده است.

داستان رولند گاروس از سال ۱۸۹۱ با برگزاری “مسابقات قهرمانی زمین خاک فرانسه” آغاز می‌شود. این مسابقات بین باشگاه‌ها به نوبت برگزار می‌شد و مختص بازیکنانی بود که عضو باشگاه‌های فرانسه بودند. قهرمان آن دوره خاص ماکس دکوگیس بود که بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۴ بیش از هشت بار پیروز شد.

max decugis

ماکس دکوگیس

مسابقات آزاد فرانسه

اولین تغییر بزرگ در سال ۱۹۲۵ اتفاق افتاد. زمانی که شرکت در مسابقات برای بازیکنان خارج از کشور امکان‌پذیر شد  “مسابقات آزاد فرانسه” متولد شد. با این وجود در زمین بازی، بازیکنان میزبان به برتری خود ادامه دادند و عصر طلایی را آغاز کردند. در بخش زنان سوزان لنگلن بین سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۶، شش بار پیروز شد و اولین ستاره اصلی ورزش در این راه شد. در بخش مردان هانری کوشت، رنه لاکوست، جین بوروترا و زاک بروگنون  در بین سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۲، ده عنوان انفرادی کسب کردند. با این وجود مهمترین قهرمانی آنها در جام دیویس در سال ۱۹۲۷ بود،  که باعث ایجاد یک ورزشگاه شد. استادیوم و مسابقات به یاد هوانورد پیشگام و خلبان جنگنده اهل فرانسه در طول جنگ جهانی اول، رولند گاروس نام‌ گرفت.

قهرمانان رولان گاروس

پس از وقفه به دلیل جنگ جهانی دوم انگلیسی زبانان زمام امور را بدست گرفتند. اول آمریکایی‌ها و بعد استرالیایی‌ها، با راد لاور، کن روزول و مارگارت کورت بودند. مارگارت کورت با سیزده پیروزی در مجموع بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۳ رکورد بیشترین عناوین رولند گاروس را در اختیار داشت.

با حرفه‌ای شدن این ورزش در ۱۹۶۸، مسابقات اهمیت بیشتری پیدا کرد. بورن برگ با شش عنوان و کریس اورت با ۷ عنوان در بخش بانوان در زمین مسابقات برتری داشتند. اولین توسعه ورزشگاه در ۱۹۷۹ با افزایش زمین‌ها از ۵ به ۱۰ زمین روی داد. در سال‌های ۱۹۸۶ و سپس ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ توسعه‌های بیشتری صورت گرفت و مساحت ورزشگاه به ۸/۵ هکتار و ۲۰ زمین افزایش یافت. که شامل دو زمین نمایش به ‌نام‌های فیلیپ چاتیر و سوزان لنگلن می‌شد. این زمین‌ها به خانه دوم ایوان لندل، ماتس ویلاندر، مونیکا سلس و گوستاوو کورتن تبدیل شدند. که هر کدام سه عنوان کسب کردند. در حالی که جاستین هنین و استفی گراف به ترتیب چهار و شش عنوان را به خانه بردند.

در حالی که فرانسوی‌ها به ورزش‌های بین‌المللی بیشتر می‌پرداختند،اسپانیایی‌ها از دهه ۱۹۹۰ به بعد پاریس را تصاحب کردند. Arantxa Sanchez, Sergi Bruguera, Carlos Moya, Albert Costa and Juan CarlosFerrero از پیشگامان بودند. رافایل نادال با ۹ عنوان قهرمانی بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴، توانست مرزهای قهرمانی در رولان گاروس را جابجا کند.

rafael nadal

رافایل نادال

رولند گاروس